مرد آلفا و بتا چیست؟ و چرا این دسته بندی اشتباه است؟ | سندرم مرد آلفا چیست؟ - جذابیت

مرد آلفا و بتا چیست؟ و چرا این دسته بندی اشتباه است؟

مرد آلفا و مرد بتا

اگه به اندازه کافی توی اینترنت بوده باشی ، حتما به دوگانگی های جالب (و اشتباهی!) برخورد کردی…

مثل : مغز راست در مقابله با مغز چپ

یا نظریه هایی که انقدر احقمانه بودند که باعث شده مغزت سوت بکشه ، مثل : نظریه زمین صاف (flat earth)

از میان این نظریه ها و دوگانگی ها ، یکی هست که از بقیه سیریش تر(!) بوده و حتی به قیمت جون افراد تموم شده. به این دوگانگی ، جنگ داغ بین مرد آلفا و مرد بتا گفته میشه.

که این بحث توی زمانی که این مطلب داره نوشته میشه به شدت توی ایران ما داغه و همه پسر ها فکر میکنن برای رسیدن به هرگونه موفقیتی ، چه توی زندگی و جه توی روابط ، باید تبدیل به مرد آلفا بشن و از بتاها بیزار!

مرد آلفا و بتا چیست؟

به باور عموم ، مرد «آلفا» به دسته ای از مردان گفته میشه که بالاترین جایگاه رو توی هرم اجتماعی یا هیارکی (hierachy) دارند. این دسته از مردان دسترسی بیشتری به قدرت ، پول و جفت دارن که این دسترسی از طریق غالب بودن ، توانایی ها فیزیکی و ارعاب ایجاد میشه. از «آلفا» ها معمولا توسط سایت ها و رسانه ها ،‌به عنوان «مرد واقعی» یاد میشه ،و همین سایت ها و رسانه ها به شدت بر جذاب و برتر بودن این دسته از مردها تاکید میکنن.

حالا در مقابل ، مرد های «بتا» وجود دارن ، مردهای ضعیف و مغلوب که توی هرم اجتماعی از جایگاه پایین تری برخوردارند و فقط زمانی میتونن به جفت دسترسی پیدا کنن که زنان آماده «تعهد طولانی مدت» باشن و دنبال یک «پسر خوب» بگردن تا بتونه ازشون به طور بلند مدت ، حمایت کنه.

این شکاف «آلفا» بودن و «بتا» بودن از کجا شروع شد؟

این مفهوم از مطالعه و تحقیق روی حیوانات اجتماعی غیر از انسان (یعنی شامپانزه ها ، گوریل ها ، گرگ ها و … ) ابتدا توسط دانشمندان و رفتارشناسان در دهه 70 میلادی بیان شد ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نر های این گروه از حیوانات ، برای رسیدن به نقش رهبری و تسلط بر ماده های گروه خودشان ، باید نسبت به نرهای دیگه قوی تر ، سریع تر و بزرگتر میبودن یا به اصطلاح رفتار های «آلفاگونه» نشون میدادن تا به راس هرم اجتماعی توی گروه خودشون برسن و نری که توانایی رسیدن به راس این هرم رو داشت ، «آلفا» نامیده میشد.

در اصل ، رفتارهای آلفا ، همین رفتار هایی هستند که توی حیوان ها دیده میشن.

چرا این باور اشتباهه؟

در اینکه ما انسان ها هم نوعی حیوان هستیم ، شکی نیست! اما این دید شکاف گونه ی مرد «آلفا» و «بتا» ، تنها یک دید ۲ بعدی یا سیاهسفید به مردانگی داره و به طرز فاجعه باری پتانسیل درونی هر مردی رو دست کم میگیره .

علاوه بر این اصلا به ما نشون نمیده چه چیزی واقعا و قلبا برای یک زن جذابه.

وقتی ما باور داشته باشیم که فقط ۲ دسته از مرد تو جهان ما وجود داره ، دید ما محدود میشه و باعث میشه به  سمت داشتن رابطه های ناسالم و صدمه زننده گمراه شیم و نتونیم چه توی روابط و چه توی دیگر زوایای زندگی خودمون به حداکثر موفقیت برسیم ، چرا ؟

چون تنها نگاه کردن به رفتار مرد «آلفا» ، باعث میشه تا هر پسری ، ایجاد این رفتار ها و ویژگی ها رو توی خودش واجب بدونه :

 • سعی میکنه «غالب» باشه ، چون احساس میکنه توی روابطش به اندازه کافی غالب نبوده ، پس میخواد رابطه بعدیش رو به طور افراطی ، کنترل کنه.
 • سعی میکنه «خشن» و بیش از حد مغرور باشه ، چون توی مقالات و سایت ها خونده «خوب بودن» و «نایس» بودن بده و خودش قبلا خیلی خوبی کرده و ضربه خورده! پس کم کم تبدیل به یک آدم از خودراضی و خشن میشه که کسی نمیتونه باهاش راحت باشه و بقیه فقط ازش دوری میکنن.
 • سعی میکنه هیچ احساسی از خودش نشون نده ، چون فکر میکنه نشون دادن احساسات فقط مال مرد «بتا»ست و مرد بتا هم که دختر سمتش نمیره! پس نباید کارهای «بتاگونه» انجام داد. در نتیجه از قبل خشک تر و خسته کننده تر میشه و در تعجبه که چرا باز هم نمیتونه رابطه خوبی برقرار کنه.
 • شنیده مرد آلفا با زن خوب رفتار نمیکنه که هیچ ، بدرفتاری هم میکنه و به خودش افتخار میکنه که رفتارهای آلفا داره.
 • این پسر خودش رو غرق مطالب احمقانه «پیک آپ آرتیست» ها میکنه و فکر میکنه باید اینطوری رفتار کرد و این رفتار ها آلفاست ، اما میبینه هیچ دختری بیش از ۳ ماه کنارش نمیمونه.

این پسر چون قبلا ضربه خورده ، الان برای پوشوندن ناامنی های خودش ، همه جا خودش رو مرد «آلفا» میدونه و توی همه صفحات مجازیش مینویسه : alpha!

آیا واقعا مرد آلفا جذابه؟

باور عمومی اینه که ، مرد غالب جذابه (و طبق تعریف ، مرد غالب مرد آلفاست). این باور غلطه ! چون این پیام اشتباه رو میرسونه که همیشه غالب بودن با جذاب بودن برابره.

اما مرد غالبی که خشن ، خودبین و همیشه طلبکاره ، برای اغلب زنان جذاب نیست!

در مقابل مرد غالبی که اعتماد به نفس بالا و «اطمینان به خود» بالایی داره جذابه.

مرد غالب و خشن جذاب نیست و طبق نظر محققان ، غالب بودن فقط در زمینه ی رقابت مرد با همجنسان خودش جذاب است .

همونطور که محققان پیشنهاد می کنن ، مردانی که به دلیل خصوصیات رهبری و سایر توانایی های برتر بر دیگران تسلط دارند و بنابراین به طور کامل( احتمالاً)قادر به تأمین هزینه های خانواده خود هستند ، به مردان فاقد این صفات ترجیح داده می شوند.”

نتایج آنها همچنین نشان می دهد که حساس بودن و گستاخی (پررو بودن) مخالف نیستند!

جدیدترین تحقیقات ثابت کرده که در گروه میمون ها و گوریل ها ،‌ نرها یا «آلفا» هایی که خشن تر هستند پادشاهی طولانی مدتی نخواهند داشت و سریا توسط بقیه نر ها از پا در خواهند اومد

و در مقابل ، نرهایی که به بقیه اعضای گروه کمک میکردند و محافظشون بودند ، توسط نرهای کمتری به چالش کشیده شدند و مدت زمان بسیار طولانی تری رهبر گروه بودند.

پس آلفا بودن به تنهایی جذاب نخواهد بود و غالب بودن فقط زمانی جذابیت جنسی را افزایش می دهد که فرد دوست داشتنی و از نظر احساسی ، قابل لمس باشد. در حالی که بیشتر مردم بر این باورن که این ویژگی ها ، یعنی مهربانی و دوست داشتنی بودن (نایس بودن) آلفا نیست و «بتا»گونست!

برای جذاب بودن باید ترکیبی از رفتارهای آلفا و بتا را داشته باشی.

آلفا بازی و بتا بازی دیگه قدیمی شده!

زمان در حال گذره ، همه چیز در حال تغییره ، باور هایی که زمانی فکر میکردیم درست باشن الان درست نیستن. در گذشته باور بر این بود که:

 • زمین تخت است
 • زمین مرکز جهان است و همه چیز به دور زمین میچرخد

در گذشته مردم باور داشتن افرادی که دندان زرد دارند ، جذاب و قوی ترند ، زیرا دسترسی بیشتری به غذا و منابع داشتند!

اما همه ما میدونیم این باور ها درست نیست!‌ نه زمین تخته و نه مرکز جهانه…

و نه دندون زرد جذابه!

باور وجود هرم اجتماعی بر اساس «آلفا» و «بتا» ، یکی از این باور های قدیمیه که وقتشه دور انداخته بشن.

 • مرد «آلفا» وجود نداره!
 • مرد «بتا» وجود نداره!
 • نه مرد «آلفا» جذابه!
 • نه مرد «بتا» جذابه!

برای جذاب شدن نباید دیدت محدود شه ، باید دیدت رو باز بزاری و همه ابعاد رو درون خودت ایجاد کنی ، تنها به ویژگی های آلفا تکیه نکن!

سندرم مرد «آلفا» چیست؟

مردی که به خودش و بقیه افراد برچسب «آلفا» یا «بتا» میزنه و همچنین ، خودش رو با بقیه از نظر «جا در هرم اجتماعی» مقایسه میکنه دچار سندرم «مرد آلفا» هست.

فردی که سخت باور داره که مرد «آلفا» و مرد «بتا» وجود داره و مرکزیت روابط اجتماعی رو در انسان ها تشکیل میده ، وارد یک حلقه (loop) نابودگر میشه.

این فرد حس میکنه باید حتما یا آلفا باشه و یا بتا ، باید حتما یا غالب باشه یا مغلوب!

اگه این فرد باور «بتا بودن» رو انتخاب کنه ، برای همیشه نا امن ترین فرد و در نتیجه غیرقابل اعتماد ترین فرد و غیرمحبوبترین شناخته میشه.

اگه این فرد مسیر آلفا رو انتخا​ب کنه ، برای همیشه با خودش و دیگران توی رقابته ، چنین فردی به هیچ عنوان تحمل نمیکنه وقتی حس کنه فردی «آلفا» تر از خودش وجود داره ، چون قبول این موضوع منجر به تقویت احساسات ناامنی درونش میشه. پس خودش رو وارد یک رقابت ناسالم با بقیه میکنه تا توی هر جمعی آلفا ترین باشه.این رقابت باعث ایجاد خشم درون این فرد میشه و همین موضوع باعث بحث ، درگیری و حتی ترد شدن از دایره های اجتماعی میشه.

بهترین مثال سندرم مرد «آلفا» ، اسکندر مقدونی ، یکی از بزرگترین فاتحان تاریخ ، هست. او همیشه خواهان این بود که از همه بهتر و برتر باشه.

اسکندر مقدونی آخرای عمرش خودش را «خدا» میدونست! چون نمیخواست باور کنه کسی بالاتر ، بهتر و «آلفا» تر از اون وجود داره و اگر خلافش ثابت میشد ، ضربه محکمی به ناامنی او وارد میشد و ضمیر او نمیتونست چنین چیزی رو قبول کنه.

پس باور به «آلفا» بودن عاقبتی جز خشم ، نزاع و سرخوردگی از جامعه نخواهد داشت و باور به «بتا» بودن هم چیزی جز حسادت و افسردگی!

بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس چیست؟

1 دیدگاه برای “مرد آلفا و بتا چیست؟ و چرا این دسته بندی اشتباه است؟

دیدگاهتان را بنویسید