اعتماد به نفس چیست؟ بهترین راه افزایش اعتماد به نفس + تمرین طلایی

اعتماد به نفس چیست؟ بهترین راه افزایش اعتماد به نفس + تمرین طلایی

همه ما هزاران بار در مورد اعتماد به نفس و اهمیت و نقش اون توی زندگیمون شنیدیم ، اما با این حال چند نفر از افراد دورمون و از جمله خودمون ، واقعا دارای اعتماد به نفس هستن؟

شک نکن این تعداد ، تعداد کمی خواهد بود ، اغلب مردم از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرن!

توی این مقاله قراره یادبگیری اعتماد به نفس واقعا چیه و چطوری میشه به دستش اورد تا هم توی روابطت موفق تر از همیشه بشی و هم زندگیتو بترکونی!

اعتماد به نفس چیه؟

اعتماد به نفس یعنی باور یک فرد به توانایی خود در انجام یک کار ، یا باور به توانایی گرفتن مثبت ترین نتیجه توی اون کار.

پس اعتماد به نفس این نیست که فکر کنی هر کاری رو میتونی درست و کامل انجام بدی ، یعنی اینکه هر مانعی جلوی تو سبز شه ، بتونی با بهترین روش از روش رد شی!

اینطوری تصور کن : جلوی تو یه دیواره و اونور دیوار ، یه دختر زیباست که خیلی تورو میخواد و منتظرته ، توی حالت اول این دیوار اونقدر کوتاه هست که بتونی ازش بپری و به دختر رویاهات برسی…توی این حالت اعتماد به نفس یعنی باور تو به تواناییت برای پریدن و سعی و تلاشت برای رسیدن به اونور دیوار! تا اینجا ساده بود
حالا توی حالت دوم ، دیوار ما خیلی بلنده و به هیچ وجه نمیتونی مستقیما از روش بپری … خب الان چی؟ یعنی دختر خوشگل بی دختر خوشگل؟!

این بستگی به تو داره چون یه سریا فقط دیوار رو میبینن و همون اول با دیدن ابهت دیوار باور میکنن که هرکاری کنن نمیتونن به اونور دیوار برسن و بیخیال میشن.

اما یه سری ها توی همون نگاه اول به دیوار بلند داستان ما ،‌بیخیال نمیشن و به این فکر میافتن که از یا «در» یا از «پشت» برن! چون باور دارن که هرجوری شده میتونن از این دیوار(نماد مانع) رد شن و به دختر خوشگله (نماد هدف) خودشون برسن.

این یعنی تو چقدر خوب بلدی که گلیمت رو از هر جایی (نه فقط آب!) بکشی بیرون و اینه که تورو جذابترین میکنه و باعث میشه بقیه روت حساب کنن.

چطوری اعتماد به نفس بوجود میاد؟

برات یه مثال میزنم ،‌ روز اولی که پشت فرمون ماشین نشستی رو یادته‌ ؟ یادته چقدر استرس داشتی و با ترس رانندگی میکردی و حواست پرت بود؟ حتما یادته! (عزیزانی که سنشون کمتره و هنوز نشستن پشت فرمون و دارن این مقاله رو میخونن هم میتونن به دوستاشون یا اقوامی که میخواستن تازه رانندگی یادبگیرن فکر کنن!!)

و هر چی بیشتر پشت فرمون میشستی و بیشتر رانندگی میکردی ، این ترسه کمتر و کمتر و تامله هم کمتر و کمتر شد تا جایی که خیلی راحت و بدون کوچکترین استرسی میتونی پشت فرمون بشینی و رانندگی کنی.

خب این ترس و تامل اول ماجرای رانندگی هر کسی ، از کجا میاد؟ از عدم تجربه.

این ترس و تامل چطوری از بین رفت؟ با افزایش تجربه توی رانندگی

توی این مثال تو ،بدون هیچ مشکل خاصی ، توی رانندگی اعتماد به نفس ایجاد کردی.

نتیجه اینه … رسیدن به اعتماد به نفس ۲ کلید داره ؛

کلید اول : تجربه ، تجربه و تجربه!
کلید دوم : به چالش کشیدن منطقه امن خودت

اینجا هیچ حقه ای ، هیچ وردی و هیچ تلقینی وجود نداره!

مرد جذاب انتظار نداره فقط با گفتن «من اعتماد به نفس دارم» به خودش (و هیچ کاری نکردن) جواب بگیره! مرد جذاب با اراده ی خودش اعتماد به نفس خودش رو افزایش میده ، چطوری؟

از  همین ۲ کلید استفاده میکنه…

۱.تجربه خودش رو با تکرار و تمرین توی زمینه ای که حس کمبود داره ، زیاد میکنه

۲.همیشه خودش رو به چالش میکشه و با این کار منطقه امن خودش رو بزرگتر و بزرگتر میکنه.

میتونیم بگیم اعتماد به نفس مثل رشته های دانشگاهی میمونه و انشعابات مختلفی داره. مثلا تو ممکنه توی زمینه کاراته برای تو، بالا باشه. اما توی زمینه نویسندگی نه و…

پس اگه به اعتماد به نفس نگاه کلی گرایانه داشته باشیم اشتباهه و بازدهی ما رو کاهش میده.

باید جزیی نگر بشی!

توی خودت بگرد و ببین تو چه زمینه هایی اعتماد به نفس کمتری داری ، همون رو انتخاب کن و روش کار کن . برات ۲ تا مثال میزنم :

مثال اول :فرض کنیم توی زمینه ارتباط گیری با جنس مخالف اعتماد به نفس کافی رو نداری ، باید به خودت این تمرین رو بدی :

هر روز توی شرایطی که عادت نداری ، سر صحبت رو با یه نفر باز کنی ؛ مثلا عادت نداری توی مترو با کسی که غریبست صحبت کنی ؟ خودت رو وادار کن که اینکار رو انجام بدی و خودت رو به چالش بکشی.

این تمرین اصل ۲ کلید رو کاملا رعایت میکنه ، چون :

۱.با گذاشتن خودت توی حالتی که منطقه امنت نیست ، خودت رو به چالش میکشی(برای خیلی ها سخته با کسی که غریبست توی جای شلوغ صحبت کنن)

۲.با انجام دادن اون هر روز ، کلید اول یعنی تجربه رو در اختیار خواهی داشت.

مثال دوم : وقتی داری راه میری اعتماد به نفس کافی نداری و از بدنت راضی نیستی

به خودت اینطوری تمرین میدی:

پا میشی میری باشگاه و ورزش کردن رو شروع میکنی و تنبلی رو میزاری کنار! ، اینجا هم ۲ کلید رعایت میشه چون :

۱.با رفتن به باشگاه یادمیگیری خودت رو به چالش بکشی و هر سری وزنه های سنگینتری رو بلند کنی و به خودت بیشتر فشار بیاری

۲.برای گرفتن نتیجه توی باشگاه نیازه تداوم داشته باشی و همین تداوم مادر تجربه خواهد بود.

برای اغلب مردم ، آسونه که توی منطقه امن خودشون بشینن و بگن : «نه من اعتماد به نفسم خوبه» ، و همین مردم هم وقتی توی شرایطی قرار میگیرن که براشون جدیده و لازمه تا توی این شرایط بهترین خودشون باشن ،‌گند میزنن! خودشون هم میدونن اعتماد به نفسشون فقط در حد حرفه و الکی.

اعتماد به نفس یه بازیه و این بازی یه قاعده اصلی داره و اونم عملگرا بودنه ، هر چی بیشتر عمل کنی و بیشتر خودت رو به چالش بکشی ، بدون شک بازی رو بردی.

دیگه نشین و ساکن نباش و انتظار نداشته باش که وقتی توی کنج گرم و دبش اتاقت نشستی ، اعتماد به نفس از آسمون ها به تو نازل شه!

اعتماد به نفس میخوای ؟

۱.تجربه کن ،‌مخصوصا چیزای جدید رو)

۲.خودت رو به چالش بکش

(۳.این ۲ کلید رو همش تکرار کن!)

نظرات برای “اعتماد به نفس چیست؟ بهترین راه افزایش اعتماد به نفس + تمرین طلایی

دیدگاهتان را بنویسید